Gdzie szukać właściwego aktuariusza

Każdy, kto prowadzi dużą firmę zdaje sobie sprawę, z jak sporym ryzykiem to się wiąże. Zarządzanie znaczną ilością pieniędzy i pracą zespołu pracowników niesie za sobą znaczną odpowiedzialność. Niejeden prezes znalazł się w sytuacji, w której jedyne, co mu zostało, to załamać ręce. W takich wypadkach dobrze jest zasięgnąć rady u profesjonalisty. Szczególnie w sprawach długoterminowych, takich jak wycena instrumentów finansowych, czy związanych z ubezpieczeniami powinno się skorzystać z oferty aktuariusza. Ten na pewno pomoże dokonać dobrych decyzji dotyczących planów budżetowych i uniknąć zbytecznych utrudnień. Wsparcie aktuariusza obniży ryzyko w poszczególnych dziedzinach działania firmy oraz pozytywnie wpłynie na jego wydajność.

Aktuariusz na Zanim wybierze się biuro aktuarialne dobrze jest pomyśleć jakiego rodzaju pomoc jest wskazana, jakim budżetem się dysponuje, oraz zorientować się w rynku usług. Dobrze zapytać zaufanych znajomych, którzy korzystali już z możliwości aktuariusza. Ich rady i obserwacje mogą stać się niezwykle cenne i znacznie usprawnią podjęcie wskazanej decyzji. 
	[TAG=Aktuariusz

Autor: Friends Life
Źródło: http://www.flickr.com

jest osobą pomocną także w planach wynagrodzeń pracowników wyższego szczebla. Znaną już na całym świecie formą są akcje fantomowe . W Polsce jest to dość nieznana idea, jednak powoli wprowadzana jest w najlepszych firmach. Tak szefowie i wynagradzani są zadowoleni z tego nowoczesnego sposobu. Polega on na dawaniu na czas (zobacz wymiar pracy) określony wirtualnych akcji z których beneficjent wykonuje przyznane mu uprawnienia, zazwyczaj polegające jedynie na możliwości pobierania od spółki wypłat, zwanych płatnościami fantomowymi, zależnych np. od kursu akcji notowanych na giełdzie. Gdy cena akcji wzrasta, rośnie honorarium pracownika, lecz nie jest on pełnoprawnym posiadaczem tej akcji. Jest to dobry sposób na wynagradzanie menedżerów. Obecnie każde dobre i dobre biuro aktuarialne dysponuje właściwymi wiedzą i doświadczeniem związanymi z akcjami fantomowymi.

Kiedy potrzebna jest wycena instrumentów finansowych, planów wynagrodzeń, czy rzeczy związanych z ubezpieczeniami aktuariusz przyjdzie z pomocą. Dzięki niemu wszystkie te skomplikowane procedury okażą się wiele szybszymi i mniej zawiłymi operacjami. Koszt zatrudnienia aktuariusza jest mniejszy niż stratyzwiązane z nieumiejętnym zarządzaniem spółką. Dobrze jest jest zaufać ekspertowi. Nie tylko może on udoskonalić już zaplanowane czynności związane z zarządzaniem pieniędzmi, ale również zaproponować nowe, takie jak wspomniane akcje fantomowe.